Köögi koristamine ja organiseerimine

 

caj

Kuidas oma kööki koristada ja õigesti organiseerida – 6 praktilist nõuannet ja parimat toodet köögi korrashoidmiseks

Köögi korrashoid on väga oluline, kui soovite, et ruum oleks funktsionaalne, kasutajasõbralik ja lihtsasti kasutatav. Kui planeerite oma köögi koristamist ja soovite veenduda, et vajalikud asjad oleksid alati käepärast ja seal, kus nad olema peavad, siis peame alustama mõne põhinõuande jälgimisega ja mõne vajaliku tarviku ostmisega. Järgime meie samm-sammult juhendit, kuidas oma kööki koristada ja vaadake meie praktilisi ja vastupidavaid, kuid ka väga stiilseid köögitarvikuid, mis on köögi korrashoidmisel võtmetähtsusega.

Mida meie ostujuhendist leida võib: 

1/ Kuidas oma kööki koristada? Samm-sammult juhend
2/ Stiilsed prügikastid
3/ Tööpindade korrashoid
4/ Köögikappide ja sahtlite korrashoid
5/ Toidu hoiustamine – sahvri korrashoid & toiduvarud
6/ Valamu ümbruse korrashoid
7/ Köögitekstiilid

 

  • Visake köögist ära asjad, mida te enam ei kasuta ja seda tehes… olge karm, halb politseinik, vabandused ja süütunne puudub. Laske sentimentaalsetest asjadest lahti ja visake ära kõik asjad, mida te ei kasuta või pole viimase aasta jooksul kasutanud. Veenduge, et teie köök on ilus ja puhas, sest tänu sellele on igapäevane elu ja toiduvalmistamine lihtsam ning seetõttu hakkate automaatselt nautima köögis olemist natuke rohkem. Kevadkoristusega tasuks alustada võttes sahtlitest ja kappidest kõik asjad välja, hoides neid eraldi käes ja otsustades, kas need alles jätta või ära visata.
  • Otsustage, kas panete asjad kappi või sahtlisse ja seda tehes mõelge esmalt ‘käepärasusele’. Pange oma köögitarvikud sinna, kust neid on hea kätte saada ja sinna, kus te neid vajate. Üldreegel on, et kõige rohkem kasutatavad asjad on silmadega samal tasemel ja esemed, mida kasutate vähem, on kas pandud kappi või sahtlisse või siis kõrgemale.

 

  • Korrasta oma köögitarvikuid tsoonide kaupa:
    TSOON 1: iga päev kasutuses olevad taldrikud, kausid, klaasnõud, tassid, söögiriistad (lihtsasti ligipääsetavad, nõudepesumasina lähedal, kui võimalik)
    TSOON 2: toiduvalmistamisnõud ja tarvikud, mida kasutate söögi tegemiseks – potid, pannid, lõikelauad, pannilabidad, puidust lusikad, suured kausid, vürtsid (ahju ja pliidi lähedal)
    TSOON 3: sahver või väljatõmmatav hoiuriiul – kuivtoidud, vürtsid, suuremad köögitarvikud ja köögiseadmed, mida te igapäevaselt ei kasuta
    TSOON 4: prügikast ja valamu äärne ala – prügi korrashoid, koristamistarbed, nõudepesutooted valamu all või juures
    TSOON 5: tee- & ja kohvikoht: tee ja kohvi ning kõik nendega seotud lisatarvikud tuleks hoiustada kruuside, tasside ja veekeetja lähedal
    TSOON 6: elegantsed sööginõud, serveerimisvaagnad, klaasnõud ja tarvikud baari jaoks, mida kasutate tavaliselt ainult siis, kui teil on külalised. Kui võimalik, siis hoiustage neid asju mujal (söögitoas või elutoas)

  • Pange hommikusöögihelbed, küpsetustarbed, makaronid, riis, snäkid ja teist tüüpi kuivtoidud läbipaistvatesse säilituskarpidesse, korvidesse või teist tüüpi sälituskarpidesse. Teil on rohkem ruumi, neid on parem hoiustada ning te näete ja leiate kiiresti kõik vajaliku üles. 
  • Kasutage ära sahtli organiseerijaid ja jagajaid, kasutage erinevat tüüpi köögiorganiseerijaid, kasutage ära oma kappide ja sahvri uksi, paigaldage rippuvad riiulid ja konksud, kasutage ära oma seinu ja uksi, et hoida köök puhas ja kergesti ligipääsetav.
  • Järgige köögi koristamine plaani – kui me räägime igapäevasest koristamisest, siis järgige alati sama, lihtsat plaani. Näiteks: puhastage töötasapind ja laud, peske nõud või pange need masinasse, puhastage pliidiplaat, pühkige töötasapind, puhastage valamu ja viige prügi välja. Raskemad tööd nagu näiteks põranda pesemine, veekeetjast katlakivi eemaldamine ja köögisahtlite puhastamine peaks toimuma kindlatel päevadel iga nädal või iga kuu.

 

Köögi prügi korrashoid on alati olnud suur ettevõtmine ja nüüd, kui me oleme rohkem teadlikumad meie prügi sorteerimise mõjust keskkonnale, on see veelgi suurem ettevõtmine. Kuid kvaliteetsete prügikastide tootjad on sellele juba mõelnud, et teil ei tekiks prügi haldamisel probleeme – prügikastide praktilisuse ja vastupidavuse osas ei ole neil mingeid probleeme. Sama saab öelda ka stiilse välimuse kohta.

Kus prügikasti hoida?

Traditsiooniliselt hoitakse prügikasti valamu all, mis on hea lahendus väikestes köökides väikeste perekondade jaoks. Kuid, kui soovite oma prügi ka sorteerida, kui teie pere toodab palju prügi või kui teil on suur köök, siis tasub mõelda kapist väljas olevale prügikastile. Ärge nüüd paanikasse sattuge! Moodsad prügikastid näevad head välja ja tihtilugu ei näe nad isegi prügikasti moodi välja.

Milliseid prügikaste saab osta?

Kulinas pakume üht parimat maailmakuulsa köögitoodete tootja Brabantia tootevalikut. Brabantia keskendub moodsa kodu praktikalistele ja elegantsetele lahendustele, sh ka igat tüüpi ja iga suurusega köögile vastavate prügi sorteerimise lahenduste leidmisele. Nende tootekataloogis on prügikaste erinevates suurustes, värvides ning erinevate praktiliste omadustega. Nende hulgast leiate ka:

  • pedaaliga prügikastid, millel on üks, kaks või isegi kolm eraldi osa pürgi sorteerimiseks
  • sisseehitatud prügikastid (kinnituvad kapi uksele)
  • erinevate suuruste ja värvidega puutetundlikud prügikastid – elegantsed ja stiilsed kapivälised prügikastid
  • virnastatavad prügikastid
  • prügikastid komposti jaoks
  • lauaprügikastid
  • väga tugevad ja prügikastid komposti jaoks garaaži

Nagu näete, siis ideaalseks prügi haldamiseks köögis on palju erinevaid viise. Peate vaid valima enda koju ja kööki sobiva lahenduse.

Vaata kõiki prügikaste

 

Hoidke oma tasapinnad segadusest vabad ja võimalikult funktsionaalsed, kui soovite nautida oma köögis veedetud aega, hoida piisavalt vaba ruumi toidu valmistamiseks ja omada enda ümber puhast ruumi. Seda veel eriti, kui teile meeldib hästi organiseeritud köögi tunne. Selle saavutamiseks on vaja mõningaid köögitarvikuid, mis aitavad tasapinnal olevaid asju organiseerida.

Lõikelauad – hoiustage neid stiilselt ja hoidke need puhtana!

Kus lõikelauda hoiustada?

Kasulik asi, mida tööpinnal hoiustada, on lõikelaud või lõikelaudade komplekt. Olenevalt teie interjöörist võite neid hoiustada vastu seina väga stiilsel viisil (eriti siis, kui valite erineva suurusega puidust lõikelauad), võite osta ka spetsiaalse aluse või peita need köögisahtlisse, kuid pidage meeles, et nad vajavad head õhuringlust.

Kuidas oma lõikelaudu puhastada?

Olenemata sellest, kuidas te oma lõikelaudu hoiustate, veenduge alati, et need on puhtad ja kasutage neid õigesti, et bakterid ei saaks levida. Pidage meeles, et üks põhireegleid on erinevate lõikelaudade kasutamine liha, leiva või juurviljade jaoks. Ärge kunagi pange puidust lõikelauda nõudepesumasinasse. Puhastage need koheselt peale kasutamist, kuivatage ja lisage aeg-ajalt neile natuke õli.

Mõned Kulinas saadaolevad lõikelauad, ei ole pelgalt ainult lõikelauad. Nendel on ka sooned, mis koguvad leivapuru või mahlu, mõned on kokkuvolditavad, et toidu kaussi või pannile panek oleks lihtsam, mõned tulevad koos alusega või komplektis. Valige see, mis vastab kõige paremini teie vajadustele või see, mis meeldib teile kõige rohkem – te kasutate seda iga päev!

 

Noaalused – hoiustage oma nuge turvaliselt ja enda lähedal!

Mis on üks köögitarvik, mida kasutate kõige rohkem? Nuga! Just seetõttu on väga mugav, kui noad on alati lähedal, stiilselt oma noaaluse sees või kinnitatud magnetiga riba külge.

Miks on hea hoiustada nuge noaaluses?

Nugade hoiustamisel tööpinnal on veel üks hea eelis sahtli ees. See kindlustab, et teie nugade terad on alati eraldatud, et nad püsiksid kauem teravad. Veenduge, et puhastate oma noaalust regulaarselt ja ja järgite seda tehes tootja soovitusi.

 

Leivakastid – miks peaks neid ostma?

Kus tuleks leiba hoiustada?

Kui teil pole sahvrit, siis arvatavasti hoiustate leiba köögi tasapinnal või kapi sees. Leiba ei tohiks kunagi hoiustada külmkapis või soojusallika lähedal. Seda tuleks hoiustada pimedas, kuivas ja jahedas kohas ja leivakast on selleks õige valik. Milline leivakast on parim?

Kvaliteetsed leivakastid on tehtud toidusõbralikest materjalidest, lasevad õhul ringi liikuda, on kergesti puhastatavad ja hoiavad teie leiba kauem värskena. Mõnedel on ka lisafunktsioonid, nagu näiteks lõikelauana kasutatav kaas. Valige leivakast, mis sobib teie ostevata leiva kogusega kõige paremini ja mis sobib hästi teie köögi stiiliga. Kulinas on suur valik leivakaste erinevate suuruste ja stiilidega. Saate valida ka roostevabast terasest, funktsionaalseid leivakaste brändidelt Brabantia või WMF, puidust või keraamilised leivakastid brändilt Continenta või stiilne Alessi leivakast.

 

Köögitarvikute organiseerijad – andke oma pannilabidale ja visplile õige koht

Hoidke oma köögitarvikud alati toidu valmistamisel käepärast. Kui olete paremakäeline, siis hoidke on põhitarvikuid – pannilabidas, puulusikad – pliidi paremal pool (kas sahtlis või köögitarvikute organiseerijas). Pliidi vasakul pool hoiustage aga neid tarvikuid, mida te tihti ei kasuta (küüslaugupress, purgiavaja, lihahaamer jne).

Teie köögitarvikud ei tohiks olla igavad! Lisage kööki stiili ja valige organiseerijad, mis toovad teie kööki lisakarakterit või sobituvad teie stiiliga.

Vaata köögitarvikute organiseerijaid

 

Majapidamispaberi hoidjad – iga koka hea abiline!

Viimasena, kuid mitte vähem tähtsana tahame välja tuua majapidamispaberi hoidjaid, mis on iga koka hea abiline! Majapidamispaberi kasutamine köögis on hügieeniline ja mugav, kuid mitte siis, kui see kukub aeg-ajalt põrandale või ainult ühte lehte on raske kätte saada, mistõttu seisate seal siis kümme erinevat lehte käes…. Õige majapidamispaberi hoidjaga näeb köök palju parem välja ning sealt on hea pabereid võtta. Ostke endale oma köögi interjööriga sobiv hoidja.

Vaata majapidamispaberi hoidjaid

 

Kulina nõuanne

Paljud hoiavad oma vürtse kas köögisahtlis või sahvris, kuid tegelikult kasutate neid ju söögi tegemise ajal, mistõttu on parim hoiustamiskoht otse pliidi kõrval. Võite kasutada spetsiaalset tööpinnale käivat riiulit või seinale kinnitatavat riiulit, et teie vürtsid oleksid alati käepärast, kui neid vaja on.

 

Kui üritate oma köögikappide ja sahtlite sisu korrastada, siis proovige panna kokku näiteks küpsetamistarvikud ja lisatooted, lauanõud ja klaasid, toidunõud, väiksed seadmed jne. Tundub loogiline, et kõik üheks asjaks mõeldud asjad on kenasti koos.

Kuidas köögisahtleid korrastada?

Ideaalse köögisahtlite korrashoiu saavutamiseks soovitame kasutada puidust või plastikust karpe ja väljatõmmatavaid hoiukarpe, samuti ka sahtliorganiseerijaid (sh söögiriistade organiseerijad) ja kohandatavad puidust sahtli jagajad. Sorteerige väiksemad esemed ja lisatarvikud vastavalt nende kasutusalale ja kus te neid kasutate. Pange karpidele peale ka sildid, et leiaksite sööki valmistades õiged asjad kiiresti üles.

Kuidas köögikappe korras hoida?

Selleks, et köögi kappe kõige paremini ära kasutada ja muuta need võimalikult praktiliseks, tuleks kasutada kapi organiseerijaid, kapialuseid rauast hoidikuid ja organiseerijaid, virnastatavaid riiuleid ja kõiksugu nutikaid hoiustamislahendusi, tänu millele tundub teie kapp kaks korda suurem ja väldite riiulite vahelist kasutamata ala.

Kuidas hoiustada potte ja panne?

Võite hoida oma kööginõusid pottide ja pannide sahtlis, köögikapis või näiteks panna nad rippuma paigaldades konksud seina peale või kapi alla. Kui teil on köögisaar, siis on hea lahendus panna nad laest rippuma.

Kui otsustate oma kööginõud panna köögisahtlisse, peaksite mõtlema spetsiaalsete jagajate peale, et vältida kriimustusi, mis eemaldaksid mittenakkuva katte. Võite kasutada ka metallist organiseerijaid kaante jaoks, mis saab paigaldada näiteks sahvrisse või alumiste köögikappide uste külge.

Kui otsite nutikaid lahendusi oma köögikappide ja sahtlite jaoks, siis vaadake meie söögiriistade organiseerijaid ja teisi nutikaid lahendusi.

Köögi organiseerijad

Kulina nõuanne

Kui teil on olnud õnne saada omale suure sahvriga kodu, siis ostke sahvri uksele siseküljele organiseerija. Iga väiksemgi ala loeb!

 

Köök on loomulikult koht, kus valmistate toitu, seega on õige toidu hoiustamine väga oluline. Iga köögi organiseerimisel peaksid olema käepärast kuivained, mis kasutate toidu ettevalmistamiseks või spetsiaalne koht näiteks juba valmistoitude hoiustamiseks.

Kuidas hoiustada kuivaineid?

Kuivaineid tuleks ideaalis hoiustada jahedas, kuivas ja pimedas kohas – nagu näiteks sahver või suletud köögikapp. Soovituslik säilitusaeg kuivtoitudele on alates 4 kuud kuni 1 aasta, kuid mida kõrgem temperatuur, seda lühem säilitusaeg.

Kui koht, kus kuivtoite hoiustate, on pime, siis võite kasutada läbipaistvaid säilituskarpe ja -purke. Nende peamine eelis on see, et te näete täpselt, mis on anuma sees ja kui palju seda on. Läbipaistvate säilituskarpide kasutamine muudab teie köögikapid või külmkapi sisemuse palju ilusamaks ja organiseeritumaks.

Kui valite keraamilised või mõnda teist tüüpi konteinerid, mis ei ole läbipaistvad, siis soovitame kasutada silte. Sildistamine on abiks ka väikeste köögisahtlite organiseerimisel – pange silt kaanele, et leida õige karp kiiresti üles.

Kulinast leiate laia valiku toidu säilituskarpe, sh ka klaaspurke ja plastikkonteinereid erinevate kujude, värvide, stiilide ja suurustega. Kasutage neid oma sahvris või köögikapis ja valige mõned virnastatavad konteinerid tasapinnale või stiilsed toidupurgid, milles hoiate kõige sagedamini kasutatavaid aineid. Pidage meeles, väga oluline on valida kvaliteetsed konteinerid, mis on ohutud nende sees olevale toidule ja BPA vabu materjale, mis ei vabasta toiduga kokkupuutel ohtlikke aineid.

Vaata toidu säilituskarpe

 

Kuidas hoiustada valmistoitu?

Parim viis valmistoidu hoiustamiseks on kasutada klaaskonteinereid, mida saab panna külmkappi. Nad on toidule ohutud, neid on tihe kaas ja need on parimad ülejääkide või valmistoitude hoiustamiseks. Võite neid osta eraldi või komplektis, erinevas suuruses erinevate toitude jaoks.

Kodus tehtud toitude transportimiseks või valmistoidu kaasavõtmiseks, kooli või kontorisse, vaadake meie lõunakarpe.

Vaata lõunakarpe

 

Kuidas oma valamu ümbrus korras hoida? Nõude pesemine ei ole kunagi olnud nii…stiilne! Uskuge või mitte, kuid nõudepesemise lisatarvikud ei aidata teil ainult nõusid paremini pesta, vaid teevad selle ka võimalikult hügieeniliseks ja valamu ümbruse korras hoidmise elegantseks ja praktiliseks.

Nõudepesemise lisatarvikud

Lisaks Kulinas saadaolevatele nõudepesemise lisatarvikutele, leiate meilt ka tooteid, mis aitavad teie valamu ümbrust paremini korras hoida, muutes kogu protsessi palju hügieenilisemaks. Ilmselt teate, et nõudepesušvammid ja -lapid sisaldavad endas palju rohkem baktereid kui pesuharjad ja kui unustate need kraanikausi sisse, siis on asi isegi hullem, sest švammid ja lapid jäävad märjaks. Kulina pakub palju erinevaid lahendusi valamu ümbruse korras hoidmiseks, seega vaadake meie lisatarvikute valikut.

Meie nõudepesemise lisatarvikute pakkumises leiate vastupidavad ja elegantsed tooted, nagu näiteks nõudehari koos sisseehitatud seebidosaatoriga või näiteks iminapad kiiremaks hoiustamiseks, spetsiaalsed nõudeharja riiulid ja organiseerijad või pesukäsnad, mida võib jätta kas valamu kõrvale või riputada sissepoole, nõudepesuvahendi dosaatorid ja pesukausid.

Nõudepesemise lisatarvikud

 

Nõudekuivatusrestid

Miks on vaja nõudekuivatusresti?

Kui te ei kasuta nõudepesumasinat kõige tihedamini, elate üksi või ei valmista toitu kodus, siis vajate arvatavasti nõudekuivatusresti. Enam pole vaja õnnetu olla, sest Kulinast leiate laia valiku moodsaid, elegantseid nõudepesureste (samuti pikendatavaid), söögiriistade kuivatusaluseid ja võresid kraanikausi kohale. Need ei ole oma disainilt ainult lihtsad ja elegantsed, vaid neil on ka palju praktilisi omadusi, mis teevad teie elu kergemaks.

Nõudepesurestid

 

Milliseid köögitekstiile on köögis vaja?

Köögitekstiilid on köögi puhtana, ohutuna ja stiilsena hoidmise suhtes väga tähtsad. Kuivatusrätik aitab nõud kohe ära kuivatada, põlle kasutate toidu valmistamise ja serveerimise ajal ning pajakindad kaitsevad teid ja tasapindu kuuma eest, mis muidu saavad tänu kuumadele pottide ja pannide põhjadele kiiresti kahjustatud.

Vaadake meie stiilseid kuivatusrätikuid, mis lisavad teie kööki omapära, praktilist köögipõllede valikut, mis on ideaalne valik nii siseruumides kui ka väliruumides toidu valmistamiseks või tekstiilist pajakindad, mis kaitsevad teie käsi ja tasapindu. Vaadake ka meie laia valikut kuumaaluseid, mis kaitsevad teie lauapinda ja köögi tasapinda.

Vaata köögitekstiile