Pannid on osa iga köögi põhivarustusest. Just nagu noad ja potid. Seega tasub nende valimisel tähelepanu pöörata. Kvaliteetne praepann ei ole hooajaline trend, vaid investeering. Tänu õigele hooldusele teenib see teid mitmeid aastaid ning mis kõige tähtsam - see peab teile meeldima. Näiteks head liha ostes ei saa te valmistada head steiki, kui teil ole õhukest kumerat panni - isegi siis, kui olete David Copperfield!
Kuidas head panni valida?
Millist tüüpi panne vajan?
Me valime pannid:
- vastavalt suurusele (inimeste arvule)
- pliidi tüübi järgi (sobib gaasi-, elektri- ja induktsioonipliidiga, eelistatavalt ka ahjuga),
- valmistatava toidu järgi universaalsed pannid või teatud toidu - grillitud, vokid, pannitoit või krepid - mõeldud toitudele sobivad pannid)
- materjali järgi - enamasti
Universaalne 25-30 cm läbimõõduga pann on iga köögi põhivara. See sobib küpsetamiseks kogu perele ning sinna mahub lihtsasti 3-4 lihaviilu. Väiksem pann (suurusega kuni 24cm) on piisav, kui elate üksi või on teil partner, kuid te ei tee kuigi tihti ise süüa. Samuti sobib see hästi lisapanniks. Tavaliselt aga ühest pannist ei piisa. Seega valige teine, täiendav pann vastavalt sellele, mida kõige sagedamini valmistate:
Põhilised köögiseadmed = 1 universaalne pann
- universaalne pann - sobib praktiliselt iga toiduga, ühest alguses piisab
- sügav pann - kastmete, köögiviljade või hautiste valmistamiseks (sauté või vokk)
- pann, mis on kohandatud toitudele, mida tavaliselt valmistate - väiksem "käepärane" (näiteks munade praadimiseks ühele) või eripann (krepi- või grillpann).
Honza Hajný, kokakooli Chefparade juhataja
Ükski kokk ei saa hakkama hea kvaliteediga praepannita. Näiteks, kui asi puudutab steike, siis pole suurepärase mahlase steigi valmistamiseks vaja vaid kvaliteetset liha, vaid ka kvaliteetset panni. Steiki peaks praadima kuumal pannil, mis juhib soojust hästi ning ühtlaselt. Seega valivad professionaalid enamasti traditsionaalsest terasest või malmist pannid. See on ideaalne ka seetõttu, et käepide ei lähe kuumaks ja seda on mugav käes hoida. See muudab toidutegemise lõbusaks.
Põhilised pannitüübid
Kas mõtlete, miks peaksite pannkookide või Aasia roogade jaoks eripanni ostma? On seda üldse vaja? Noh, universaalne pann kulub alati marjaks ära. Aga kui sagedasti süüa teha, ei piisa ühest pannist. Ja kui teete oma lastele pannkooke iga pühapäev, siis hakkate pannkoogipanni kindlasti armastama. Mis on eripannide eelised?
Universaalne pann
Sel on mitmesuguseid kasutusvõimalusi, alustades praadimisest ja küpsetamisest ning lõpetades keetmise ja flambeerimisega. Kui sel on kaas, saab panni kasutada ka hautamiseks. Ilma selleta lihtsalt ei saa, seega ärge tundke end seda raha investeerides halvasti. Neid on mitmes suuruses, mille saab valida selle järgi, mitmele inimesele küpsetada plaanite.
Grillpann
Selle põhjas on grillvõre, mis on sarnane grilli omaga. Mahlad voolavad soontesse, mille saab sealt kergesti välja valada ning kasutada näiteks kastmeks. Sooned annavad steikidele ja köögiviljadele parema välimuse ning muudavad need ka krõmpsuvamaks.
Vokkpann
Eriline kuju aitab pannil kuumust ühtlaselt jaotada, mis omakorda lubab korraga valmistada suurema koguse toitu. Seega sobib see ideaalselt Aasia toitude, köögiviljade ja kiirete einete valmistamiseks.
Krepipann
See on minimaalsete äärtega. Tänu sellele on kreppide pööramine spaatli või vinge viskega väga lihtne.
Pannkoogipann
Enam ei kuule vaidlusi, kes saab esimese pannkoogi. Peres asendamatut panni saab kasutada ka munade, kartulipannkookide või peekoni praadimiseks.
Haudepann
Pann ja kastmepann ühes. Laiem kui tavaline kastmepann, sügavam kui tavaline pann. Suurepärane kastmete, karri, hautiste (kui on kaanega) valmistamiseks jne.
Milline materjal valida?
Materjalivalik on panni puhul ülioluline. Kerge on leida mõistliku hinnaga ilus kerge pann, mis lubab imeliselt mittenakkuvat pinda ja kerget käsitsemist. Kuid olge ettevaatlik. Odavate mittenakkuvate pannide probleem on nende lühike eluiga (neile jäävad kergelt kriimud, pind koorub ning lühidalt öeldes ei nad enam mittenakkuvad) ja materjal (vältige PFOA ning PTFE materjalide kasutamist, sest nende ohutus tervisele pehmelt öeldes küsitav).
Kerget praepanni võib olla lõbus käsitseda. Kuid taaskord, olge ettevaatlik. Mida kergem on pann, seda keerulisem on seda soojana hoida. See soojeneb kiiresti, kuid kohe kui sellele külm liha või köögiviljad panna, jahtub see kiiresti ning sellel pole enam võimalik midagi küpsetada. Hea tasemega praadimine on igasuguse maitse allikas. Kõrge otsene temperatuur on karamelliseeritud liha pealispinna valmistamiseks ülioluline, see hoiab mahlad sees ja annab pinnale maitsva, krõbeda kooriku. Kui liha vedelikku eritab, siis hautame seda, mitte ei prae. Kergetel, õhukestel materjalidel on ka ebameeldiv omadus kergesti koolduda. Ning loogiliselt võttes, kus on kooldunud koht, pole kuumust. Lisaks vajub õli külgedele, mis põhjustab olukorra, kus toit on keskelt kõrbenud ning äärtest ujub õlis.
Mittenakkuva pinnaga pannid
Mittenakkuva kattega pannide puhul on kvaliteet kõige olulisem. Valige kaubamärke, mis tagavad, et materjal on PFOA- ja PTFE-vaba (neid kasutati tavaliselt teflonpannide tootmisel). Kvaliteetsed mittenakkuva kattega pannid ei ole tavaliselt kerged, sest neil on kihiline, tööstuslik põhi. Põhi on tavaliselt kergest alumiiniumist, millel on erakordselt hea elektrijuhtivus ja mis jaotab hästi soojust. Alumiinium ei sobi aga toiduga kokkupuutumiseks ja on kergesti deformeeruv. Seepärast kombineeritakse seda sageli terase ja kaasaegsete sulamite, titaani või keraamika materjalidega. Mainekad tootjad püüavad saavutada kaasaegsete pindade võimalikult suurt vastupidavust, et vältida kriimustusi, mis on tavaliselt mittenakkuvate pindade suurim puudus.
Terasest pannid
Kui võtate küpsetamist tõsiselt, siis on teraspann ilmselge valik. Leiate selle enamike kokkade köökidest. Teras on traditsiooniline materjal, mis on 100% looduslik ning sel on suurepärased küpsetamisomadused. See jaotab kuumust ühtlaselt ning ka hoiab seda. Teras muutub ajaga kvaliteetsemaks, seega ei pea tumenemise pärast muretsema. Praepanni peab enne esimest kasutamist põletama ning tavaliselt piisab, kui see pärast paberrätikuga ära pühkida. Prantsuse bränd De Buyer on teraspannide tootmises ikooniline.
Roostevabast terasest pannid
Roostevaba teras on äärmiselt vastupidav materjal. Selle suur eelis tavalise terase kõrval on see, et see ei roosteta. Lisaks ei ima see endasse toidu lõhnu ning on kraapimiskindel. Aga paljudele ei meeldi selle "nakkuvus". Aga, isegi roostevaba terase saab peaaegu mittenakkuva pinna jaoks ära põletada (vt all). Lisaks katavad paljud tootjad oma roostevabast terasest pannid mittenakkuva kattega.
Vaskpannid
Need võivad meie kodudes olla suurepärane dekoratsioon, kuid on hoolduse suhtes üsna nõudlikud ning mis puudutab hinda, on nad üks suurimaid köögi investeeringuid. Aga... see tasub end ära! Vaskpannid ei lähe kunagi moest, põhjustavad kadedust ning nendel küpsetamine on tänu kohesele soojusjuhtivusele puhas rõõm. Sisekiht on tavaliselt roostevabast või galvaniseeritud terasest ning selle eest hoolitsetakse samal viisil kui roostevabast terasest pottide-pannide eest. Vasest juveelide meistrid on prantsuse kaubamärgid Mauviel ja De Buyer.
Olulised omadused
Võtame kokku omadused, mida panni valimisel silmas peaks pidama:
- Kas pann sobib teie pliidiga?
Just see on probleem, millega enamik induktsioonipliitide omanikke kimpus on. Vask sobib sellistele pliitidele täielikult, aga malm ei pruugi tugeva induktsiooni suhtes väga "sõbralik" olla. Kontrollige alati oma toote tootja soovitusi. - Kas seda tohib ahjus kasutada?
Tavaliselt on küsimus käepideme materjalis ning mittenakkuvate pindade puhul ka tootja kasutatavas materjali tüübis. Taaskord, vaadake kindlasti iga toote näitajaid. - On see nõudepesumasina kindel?
Kui teil on hea kvaliteediga praepann, siis aktsepteerige fakti, et seda ei tohiks nõudepesumasinasse panna. Terasel, malmil ja vasel peaks vee ja pesuvahenditega võimalikult väike kokkupuude olema. Terasest ja malmist panne võib ka lihtsalt paberrätiga pühkida. Allesjäänud õli ennetab niiskuse tekitatavat roostet ning suurendab pinna kleepumisvastaseid omadusi.
Muretsete pannide pärast, mida ei müüda mittenakkuvana? Pole vaja! Rauast/terasest ning malmist pannidel on loomulik mittenakkuv pind. Ja nende omadused paranevad kasutusega! Kõige olulisem on oma panni enne esimest kasutust praadida.
Panni praadimine
Loputage panni keeva veega ja kuivatage hoolikalt. Valage panni umbes 1 mm jagu õli ning kuumutage seda keskmisel kuumusel umbes 5 minutit (kuni pannilt hakkab suitsu tõusma). Laske pannil jahtuda, seejärel valage õli ära ning pühkige panni paberrätikuga.
Jakub Černý, Kulina ostuosakonna juhataja
Köögi põhivara osana soovitame üht universaalpanni tuntud tootjatelt, näiteks Prantsuse De Buyer või Saksa kaubamärgi oma WMF või WOLL.
Terasest, malmist või titaaniumist praepanni valides ei eksi te kindlasti. Need teenivad teid pikki aastaid, kui neid õigesti hooldate.